محمد شریعتمداری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:
بازی تشکیل شرکت های صوری و کاغذی که قصد کلاهبرداری از ملت دارند را بر هم می زنم

MohammadShariatmadari.ir - محمد شریعتمداری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: از بخش خصوصی واقعی حمایت می کنم / تولید راه حل نهایی همه مشکلات کشور و راه حفظ استقلال و قدرت کشور در صحنه ملی و بین الملی است

کد مطلب: 

92014703

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی خرد، محمد شریعتمداری در نشست با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مطرح کرد:

 

صادرات داروی شفابخش اقتصاد کشور است و عزم ملی برای تحقق این باور باید به وجود آید.

 

تولید راه حل نهایی همه مشکلات کشور و راه حفظ استقلال و قدرت کشور در صحنه ملی و بین الملی است و باید عزم جدی برای رسیدن به آن نیز فراهم شود و هنوز تا نقطه نهایی این باور فاصله داریم.

 

با روی گشاده و گوش باز آماده شنیدن مطالب و مسایلی هستیم که از سوی این مجموعه به عنوان نماینده بخش خصوصی به ما منعکس می شود و باید با قلب سلیم و بدون حب و بغض همه مطالب را بشنویم و تلاش کنیم با سعه صدر حتی اعتراض‌هایی که وارد نیستند را نیز تحمل کنیم.

 

قطعاً یک تنه و بدون کمک شما قادر به حل مشکلات نیستم.

 

خوشحالم که اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی 4 کمیسیون فعال دارد و علاوه بر سخنان ریاست اتاق، رؤسای این کمیسیون ها هم نظرات خود را ارایه کردند.

 

خود را عضوی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی میدانم و سال ها در منصب وزارت بازرگانی، مسئولیت شورای نظارت بر اتاق های ایران را داشتم، مسئول سازمان‌های صنفی کشور بودم و شورای عالی اصناف در دوران مدیریت بنده در وزارت بازرگانی تشکیل و قوانین آن به تصویب شد.

 

بسیاری از نقطه نظرات اعضای اتاق در این جلسه درست است و  شما در صحنه عمل هستید و از نزدیک با مشکلات دست و پنجه نرم می کنید و بیش از همه ما به مسایل آشنایی دارید. اما اگر فضای کسب و کار و مسایل کلان اقتصاد کشور درست شود و عزم ملی برای تولید به وجود آید، در سایه آن بسیاری از مشکلات مطرح شده، به صورت طبیعی حل و فصل می‌شود.

 

بهبود فضای کسب و کار، اصلاح قوانین و مقررات برای ساده سازی تاسیس یک واحد در شروع و فعالیت آن در طول مسیر است که اگر این مهم تحقق یابد، انقلاب بزرگی در کشور به وجود می آید و ما در این زمینه گام هایی برداشتیم، اما جا برای کار بیشتری وجود دارد.

 

منابع بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات  کافی نیست و راه حل آن افزایش سرمایه نظام بانکی است که باید بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای این کار تخصیص داده شود تا مجموعه توان پرداخت نظام بانکی افزایش پیدا کند.

 

کاهش نرخ تسهیلات بانکی ضرورت دارد که باید از طریق بازار بین بانکی نرخ تسهیلات به نرخی معقول کاهش یابد.

 

در موضوع مدیریت واردات که از طریق نظام تعرفه ها مقدور و ممکن می شود، نیازمند کمک اتاق به خصوص در زمینه فعالیت‌هایی که اختلاف بین منافع بخش‌های تولیدی (خصوصی وخصولتی) است، هستیم. همچنین ما تلاش کردیم تا موانع غیر تعرفه ای، در حد خدمات فنی، قرنطینه‌های دامی و نباتی باقی بماند و موانع غیرتعرفه ای جدیدی وضع نشود.

 

اهلیت یکی از مهمترین ویژگی های متقاضیان فعالیت در بخش خصوصی است که این موضوع را اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی می تواند با کفایت انجام دهد.

 

بخش خصوصی واقعی نیز باید به صحنه بیاید و شانه اش را زیر بار کار بگذارد و اهلیت ها را کنترل کند که اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نقش مهمی در این مهم دارند.

 

اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کارت بازرگانی را برای کسانی که واقعاً اهلیت بازرگانی و واردات و صادرات را دارند، صادر کند.

 

معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شرکت کنند و از نزدیک در جریان دغدغه های فعالان بخش خصوصی قرار بگیرند.

 

بخش خصوصی و دولت باید در کنار هم مسیر پیش روی اقتصاد کشور را سپری کنند.

 

فرش دستباف را پیش از هر چیز هنر والای ایرانی و متعلق به هنرمندان این مرز و بوم است و امروز مشکلاتی نظیر کاهش حمایت ها و افزایش نرخ ارز بر این صنعت تاثیر گذاشته است.

 

دستیابی به رشد اقتصادی 7 درصدی بدون نفت نشان می دهد رکود نیست و اکنون با شرایطی که رشد اقتصادی منفی 6 درصد بود تفاوت دارد و ریل گذاری اقتصادی مناسب شد.

 

شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین و پیشرفته باید در صنعت کشور جای خود را باز کنند و وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت ایجاد ارزش افزوده از طریق فعالیت های دانش بنیان حمایت می کند.

 

تشکیل یک کانون فکر برای رفع تضارب افکار و منافع در اتاق راهگشا است و خروجی و برآیند این کانون در موضوعات مورد اختلاف محل استناد و مرجعیت ما نیز خواهد بود.

 

اتاق در تدوین استراتژی توسعه صادرات کشور که آقای خسروتاج در این زمینه ماموریت دارد نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود. اتاق همچنین در رفع اختلاف میان واحدهای تولیدی و مدیریت واردات نیز می تواند وارد عمل شود.

 

یکی از نیازهای کشور همین استراتژی است که به معاونت طرح و برنامه وزاراتخانه ماموریت دادیم این کار را پیگیری کند و  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی می‌توانند در این مهم مشارکت کند که تا قبل از پایان سال استراتژی که مقبوولیت عامه داشته باشد، تدوین و ابلاغ شود.

 

85 هزار واحدهای تولیدی کوچک ( SME) بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران هستند که از این واحدها ۸۱ هزار واحد زیر ۱۰۰ نفر نیرو دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از آنها برنامه راهبردی دارد که اتاق می تواند در این زمینه نیز همکاری و همفکری کند و معاونت طرح و برنامه وزارتخانه متکفل این کار است

 

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با تجربه و توانایی خوبی که اعضای آن دارند در زمینه ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی می تواند گام بردارند.

 

برقراری ارتباط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با اتاق های دنیا و ایجاد سرپل های ارتباطی با دیگر کشورها برای توسعه صادرات کشور تاثیر گذار خواهد بود.

 

توانایی راه اندازی خطوط تولیدی خودرویی مانند ایران خودرو و سایپا توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی وجود دارد و و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این زمینه حمایت می کند.

 

از بخش خصوصی واقعی حمایت خواهم کرد و بازی تشکیل شرکت های صوری و کاغذی که قصد کلاهبرداری از ملت دارند را بر هم می زنم.

 

 

نظر دهید