وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بهره برداری از طرح‌های فولادی و نیروگاهی چادرملو:
صادرات فولاد خام و محصولات فولادی در 9 ماهه امسال افزایش 50 درصدی داشت/ زنجیره تولید فولاد کشور در دولت تدبیر و امید2.5 برابر شد/ 50 هزار کیلومتر عملیات اکتشافی در یزد انجام شد

MohammadShariatmadari.ir - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در 9 ماهه 96 بیش از 6 میلیون تن فولاد خام و محصولات فولادی از کشور صادر شده که 50 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است و اگر بخواهیم به ظرفیت 55 میلیون تولید فولاد خام در افق 1404 برسیم باید میزان صادرات را به 15 میلیون تن برسانیم.

کد مطلب: 

92014721

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني خرد به نقل از شاتا، محمد شریعتمداری در مراسم بهره برداری از طرح‌های فولادی و نیروگاهی چادرملو که با حضور معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد، افزود: در سال 57 و در روزهای اول انقلاب به لحاظ فولادی فقط معدن چغارت را داشتیم و ظرفیت تولید فولاد 500 هزار تن و منحصر به فولاد اصفهان بود، اما امروز به 33 میلیون تن تولید فولاد خام رسیدیم و جایگاه چهاردهم جهان را داریم.
وی با یادآوری اینکه هم اکنون 110 میلیون تن فعالیت فولادی در زنجیره فولاد با حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی داریم، تصریح کرد: این ظرفیت تا سال 1399 به بهره برداری خواهد رسید و ظرفیت تولید انواع فولاد کشور را به 300 میلیون تن افزایش خواهد داد که مایه افتخار ملی است.
شریعتمداری با بیان اینکه در تولید مس در اول انقلاب صفر بودیم، گفت: البته مقدمات مس سرچشمه فراهم شده بود، اما هیچ گونه برداشتی از آن نداشتیم، اما امروز مجموع تولید مس کشور 400 هزار تن است. در حوزه روی نیز ذخایر ارزشمندی داریم و قدم‌های خوبی برداشته شده است و رقم تولید صفر در اول انقلاب را به 450 هزار تن افزایش دادیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تولید آلومینیوم در اول انقلاب 120 هزار تن بود، ادامه داد: امروز تولید آلومینیوم کشور به 500 هزار تن رسیده است. در زمینه تولید سیمان نیز از 8 میلیون تن اول انقلاب در حال حاضر به 84 میلیون تن ظرفیت رسیده ایم و با طرح‌های در دست اجرا به زودی به 140 میلیون تن ظرفیت تولید سیمان در کشور می رسیم.
شریعتمداری با بیان اینکه ظرفیت تولید کاشی در اول انقلاب 6 میلیون متر مربع بود، گفت: این ظرفیت امروز به 550 میلیون متر مربع رسیده است. از سوی دیگر ظرفیت 180 هزار تنی شیشه جام اول انقلاب هم اکنون به یک میلیون و 600 هزار تن افزایش یافته است. در زمینه ظروف شیشه ای از 50 هزار تن تولید در اول انقلاب به 750 هزارتن رسیده ایم.

افزایش 2.5 برابری زنجیره تولید فولاد کشور در دولت تدبیر و امید
شریعتمداری با اعلام اینکه با افتتاح واحد ذوب چادرملو ظرفیت زنجیره فولاد خام به 195 میلیون تن افزایش یافته است، گفت: زنجیره تولید فولاد کشور از 123 میلیون تن در سال 92 به 300 میلیون تن در حال حاضر رسیدیم و در دولت تدبیر و امید ظرفیت‌های ما 2.5 برابر شده است.
وی با بیان اینکه تولید کنسانتره در ابتدای دولت تدبیر و امید 28 میلیون تن بود، اضافه کرد: در دیماه امسال این رقم به 49 میلیون تن افزایش پیدا کرد و 75 درصد رشد یافت. در تولید گندله از 21 میلیون تن در سال 92 به 42 میلیون تن در دی‌ماه 96 رسیدیم و 100 درصد رشد داشتیم. از سوی دیگر در تولید آهن اسفنجی از 19 میلیون تن در سال 92 شروع کردیم و امروز از مرز 31 میلیون تن عبور می‌کنیم و اولین تولید کننده آهن اسفنجی در دنیا هستیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تولید شمش در ابتدای دولت یازدهم 24 میلیون تن بود، گفت: در تولید شمش الان به 32 میلیون تن رسیدیم و 33 درصد افزایش تولید داشتیم. در نورد از 31 میلیون تن ظرفیت تولید به 40 میلیون تن رسیدیم و 29 درصد افزایش تولید داشتیم.
شریعتمداری با بیان اینکه این افزایش تولیدها با دقت انتخاب شده است، تصریح کرد: یعنی تلاش کریدم تا این عدم توازن در زنجیره فولاد را به حداقل ممکن کاهش دهیم. در حوزه صادرات نیز در 9 ماهه 96 بیش از 6 میلیون تن فولاد خام و محصولات فولادی به جهان صادر شده که 50 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است و اگر بخواهیم به ظرفیت 55 میلیون تولید فولاد خام در افق 1404 برسیم باید میزان صادرات را به 15 میلیون تن برسانیم و دنبال ظرفیتهای صادراتی جدید باشیم.

انجام 50 هزار کیلومتر عملیات اکتشافی توسط در استان یزد
وی با بیان اینکه در این دولت عملیات اکتشاف خوبی انجام شده است، گفت: 50 هزار کیلومتر عملیات اکتشافی فقط در استان یزد انجام شده است، معادن جدیدی کشف شده است و به محض قطعیت یافتن و اعلام این ذخایر استان یزد به رتبه اول خود در ذخایر سنگ آهن باز خواهد گشت.

نظر دهید