محمد شریعتمداری:
اخذ تعرفه واردات خودرو طبق مصوبه دی ماه دولت انجام می شود / ارایه بسته توسعه تولید در مناطق کمتر توسعه یافته درجلسه کارگروه تولید

MohammadShariatmadari.ir - وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: اخذ تعرفه واردات خودرو طبق مصوبه دی ماه دولت انجام می شود و فقط حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری می تواند مصوبات هیات وزیران را تغییر دهد واین کار در اختیار یک شعبه دیوان نیست.

کد مطلب: 

92014733

محمد شریعتمداری روز دوشنبه در حاشیه نشست استانداران در پاسخ به سوالی درباره رای یکی از شعب دیوان عدالت اداری برای تغییر تعرفه واردات خودرو اظهارداشت: رای هیات عمومی دیوان اگر صادر شود قانونی است ولی تغییردر نظام تعرفه های گمرکی با توجه به بازتاب های قابل ملاحظه ای که دارد فقط با رای هیات عمومی دیوان قابل اجرا است و لذا همان بحث ها و مصوبات هیات وزیران ادامه خواهد یافت.

وی افزود: هنوز این رای به ما ابلاغ نشده و فقط از طریق مطبوعات و رسانه ها در جریان این رای قرار گرفته ایم و ابلاغ رسمی صورت نگرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نامه خود به معاون اول رییس جمهوری برای واگذاری صندوق های حمایتی بخش صنعت و معدن به بخش خصوصی نیز گفت: در نامه ای که به رییس جمهور و معاون اول نوشتیم تاکید کردیم به دلیل اینکه صندوق ضمانت صادرات صندوقی حاکمیتی است، قابل واگذاری نیست و طبیعتا باید در جلسه شورای واگذاری ها مجددا بررسی شود.

شریعتمداری همچنین درباره حضور خود در جلسه امروز وزارت کشور گفت: در این جلسه با عنوان کارگروه تولید و با حضور استانداران برگزار شد و مسائل حوزه تولید بررسی شد.

وی گفت: در هفته های گذشته نیز وزیران عضو این کارگروه نمایندگانی را معرفی کردند و بسته ای تحت عنوان توسعه تولید در مناطق کمتر توسعه یافته به جلسه پیشنهاد کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در جلسه امروز 55 عنوان از پیشنهاد ها را بررسی کردیم که امیدواریم نتایج آن تا پایان امروز برای تصمیم گیری تقدیم رییس جمهوری شود
گفت: بحث حمایت نظام بانکی از تولید در واحدهای صنعتی، معدنی، تجاری، کشاورزی و سایر حوزه ها مطرح و مقرر شد بانک مرکزی برای کمک به واحدهای تولیدی نرخ سود تسهیلات اعطایی را از طریق ردیف های موجود در قانون بودجه برای حمایت از تولید و سرمایه گذاری با اولویت در مناطق کمتر توسعه یافته قرار دهد.

شریعتمداری با بیان اینکه در حوزه تامین وثایق به عنوان یکی از مشکلات واحدهای تولید مقرر شد وثایق خارج از واحدهای تولیدی که مورد تاکید نظام بانکی است، از واحدهای تولیدی اخذ شود که در این صورت موانع تولید و تامین مالی آن ها مرتفع خواهد شد.

شریعتمداری با بیان اینکه درباره تجدید ارزیابی وثایق موجود نیز بانک مرکزی پذیرفت وثایق را ارزیابی دوباره کند، ادامه داد: همچنین پروانه بهره برداری معادن می تواند بعنوان یکی از وثایق مورد استفاده قرار گیرد که معاونت معدنی وزارت صنعت تا یک هفته آینده این موضوع را به استانداران سراسر کشور ارسال خواهد کرد تا معادن نیز بتوانند از سیستم تسهیلات استفاده کنند.

نظر دهید