در دیدار وزیر صنعت و معدن و تجارت با وزیر اقتصاد آذربایجان تاکید شد:
پیشنهاد ایجاد هیات مشترک و تهیه سند همکاری های صنعتی ٢ کشور

MohammadShariatmadari.ir - در دیدار وزیر صنعت و معدن و تجارت با وزیر اقتصاد آذربایجان تاکید شد: لزوم افزایش حجم تجارت خارجی ایران و آذربایجان

کد مطلب: 

92014754

 
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني خرد، در دیدار وزیر صنعت و معدن و تجارت با وزیر اقتصاد آذربایجان تاکید شد:
 
لزوم افزایش حجم تجارت خارجی ایران و آذربایجان / پیشنهاد ایجاد هیات مشترک و تهیه سند همکاری های صنعتی ٢ کشور
 
وزیر صنعت ، معدن و تجارت در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت :
 
امیدوارم با ایجاد کارگروهی مشترک ذیل کمیسیون مشترک ایران  و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی ، معدنی و تجاری به شناخت دقیق تر از طرحهای اقتصادی قابل مبادله  دو کشور دست یابیم.
 
در سفر آتی رییس محترم جمهور به آذربایجان آمادگی داریم  در زمینه های مشترک به مذاکره بپردازیم و برای توسعه همکاریهای صنعتی حتما پیشنهاد می کنم هیات مشترکی از دو طرف زمینه های همکاری صنعتی و تجاری را از هر دو طرف مورد توجه و بررسی دقیق قراردهند و امیدوارم با شناخت دقیق تر به سند همکاریهای صنعتی بین دو کشور برسیم.
 
امیدوارم  این سند نقشه راهی برای توسعه همکاریهای بخش دولتی و خصوصی باشد  و بسیار علاقمندم که اتاقهای بازرگانی  روابط دقیق تر و عمیق تری داشته باشند و برای نزدیک شدن بخش های خصوصی  دو کشور اتاق های بازرگانی می توانند کمک موثری داشته باشد و در سایه این  تمهیدات و ایجاد زیر بناها  در همکاریهای صنعتی و تجاری می توانیم مسیر همکاریهای صنعتی را دقیق تر به پیش ببریم.
 
مجموع مبادلات اقتصادی تجاری ایران و آذربایجان در سال های اخیر با دنیای خارج بیش از ١٥٠ میلیارد دلاربود ، اما سهم این دو کشور در همکا ری مشترک دو جانبه کمتر از ٥٠٠ میلیون دلار است و این نشان از وجود ظرفیت های افزایش سهم همکاری ها دارد.
 
اشتراکات فرهنگی و همسایگی دو کشوراز زمینه های مهم برای تسهیل در همکاریهای تجاری ساده است و حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.
 
کارخانه تولید خودرو با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو در جمهوری آذربایجان ساخته شده است و این کارخانه برای  دستیابی به تولید ١٠ هزار خودرو فعال می شود و در ادامه دستیابی به ٥٠ هزار خودر در سال مد نظر خواهد بود و برای تحقق این هدف باید تمهیدات بازرگانی هم وجود داشته باشد.
 
ایران برای امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو شکور آمادگی دارد و موافقت نامه تجارت ترجیحی را با اوراسیا امضا کردیم و در آینده نزدیک عملیاتی می شود  و آمادگی داریم برای امضای این موافقت نامه  با کشور آذربایجان هیاتی را مبادله و در اولین فرصت آن را ساری و جاری کنیم.
 
صندوق ضمانت صادرات و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و سازمانهای ایدرو وایمیدرو برای همکاریهای مشترک آمادگی دارند و در بخش های تولید سیمان، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی و فولاد و‌تراکتور سازی و ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی  می توان روابط را توسعه داد.
 
در زمینه تولید فولاد اسفنجی اولین تولید کننده در جهان و در کل زنجیره فولاد عنوان چهاردهم را در اختیار داریم و ١١٠ميليون تن ظرفیت جدید در حوزه فولاد با بیش از ٦٠ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که می تواند برای تامین نیازهای کشور آذربایجان مورد استفاده قرارگیرد.
 
اعلام آمادگی جمهوری آذر بایجان برای امضای یادداشت تفاهم همکاری با ایران
 
شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد کشورآذربایجان نیز از آماده سازی یاد داشت تفاهمی بین  دو کشور خبر داد و گفت :
 
امیدوارم در سفر آتی رییس جمهور ایران  به آذر بایجان به امضا برسد.
 
بر ضرورت  بالا بردن حجم تجارت دوجانبه تاکید داریم و  برای پذیرش هیات کار شناسی از ایدرو  در این زمینه آمادگی کامل داریم.
 
جمهوری نخجوان از پتانسیل های خوب همکاری های دو جانبه است و حجم تجارت دو کشور در سال ٢٠١٧ حدود ١٦ درصد افزایش یافت.
 
از وزیر صنعت ، معدن و تجارت ایران برای سفر به آذربایجان دعوت می کنیم و آمادگی مذاکره در زمینه های مشترک همکار یهای صنعتی و تجاری را داریم.
 
 

نظر دهید