در نشست محمد شریعتمداری با فعالان صنعت چرم، کفش و مصنوعات چرمی تبریز مطرح شد:
افتتاح بزرگترین و مدرن ترین واحد چرم سازی تیرماه امسال در تبریز/ ایجاد بارقه امید در دل صنعتگران چرم و کفش تبریز با سفر رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت

MohammadShariatmadari.ir - نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان صنعت چرم، کفش و مصنوعات چرمی تبریز در محل این وزارتخانه برگزار شد.

کد مطلب: 

92014767

به گزارش پايگاه اطلاع رساني محمد خرد، محمد شریعتمداری پیرو بازدید چهارشنبه هفته قبل رییس جمهور از بازار کفش تبریز و گفت و گو با تولیدکنندگان خبر از برگزاری جلسه ویژه ای در آینده نزدیک برای رسیدگی به مشکلات پیش روی تولید کنندگان و فعالان حوزه کفش تبریز داده بود که این جلسه در کوتاهترین زمان ( عصر شنبه) با حضور وزیر و معاونان وی برگزار شد.

گفتنی است که 220 واحد تولید چرم و یک هزار و 775 واحد تولید کفش در تبریز مشغول به فعالیت است.

محمد شریعتمداری در این نشست با اشاره به تخصیص 32 هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت برای نوسازی و بهسازی صنایع موجود در کشور، گفت: صنعت کفش نیز به عنوان بخشی از صنعت فعال کشور می تواند از این تسهیلات برای نوسازی و بهسازی ماشین آلات و به روز آوری تکنولوژی استفاده کند.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت توجه به مقوله اهلیت در صدور جوازهای تأسیس صنعتی تصریح کرد: باید بدون ایجاد مانع جدید بر سر راه فعالان اقتصادی و علاقمندان به تولید، راه حلی برای این موضوع پیدا شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مهمترین نقطه نظرات فعالان صنعت چرم، کفش و مصنوعات چرمی در این نشست، افزود: برخی موارد مطروحه مربوط به این وزارتخانه است و برخی باید در وزارتخانه دیگری بررسی شود و برخی از موارد نیز نیازمند متن مصوبه هیأت وزیران است که این سه بخش باید مشخص شود.

حضور رییس جمهور در بازار تبریز سبب ایجاد بارقه امید در دل صنعتگران چرم تبریز شد

رییس اتحادیه کفاشان تبریز در این نشست با بیان اینکه حضور رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازار تبریز سبب ایجاد بارقه امید در دل صنعتگران چرم تبریز شد، یادآور شد: تولیدکنندگان تبریزی قدردان این حضور خواهند بود.

علی رضا جباریان فام با طرح این موضوع که نوسانات بازار ارز سبب دپوی مواد اولیه توسط واردکنندگان و متعاقب آن افزایش این مواد می شود، تصریح کرد: کمپین خرید کالای ایرانی از سال 95 توسط اتحادیه چرم تبریز راه اندازی شد که با راه اندازی آن بیش از 30 درصد ورود کفش خارجی به تبریز کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی مرحله دوم این کمپین در اواخر سال 96، گفت: با نامگذاری سال 97 توسط مقام معظم رهبری به سال حمایت از کالای ایرانی، اتحادیه کفاشان تبریز پوسترهای ویژه حمایت از کالای ایرانی را طراحی و منتشر کرد.

رییس اتحادیه کفاشان تبریز با اشاره به وضعیت فروش کالاهای ایرانی در بازار تبریز، افزود: در حاضر از یک هزار و 600 واحد فروش کفش تبریز فقط 20 واحد جنس خارجی می فروشند و 80 واحد اجناس خارجی و ایرانی به فروش می رسانند.

جباریان فام با اعلام اینکه اولین موزه کفش ایران و هفتمین موزه کفش جهان در تبریز راه اندازی شده است، اضافه کرد: اولین پاویون ایران در حوزه کفش را با حمایت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در مسکو راه اندازی کردیم.

وی در پایان با بیان اینکه امسال کفش دست دوز تبریز را به ثبت ملی می‌رسانیم، گفت: برای ثبت جهانی کفش دست دوز تبریز نیز تلاش خواهیم کرد.

درخواست از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای پیگیری قاچاق پوست خام

همچنین رییس اتحادیه چرم سازان تبریز نیز با اشاره به مطرح شدن موضوع عارضه یابی صنعت چرم و کفش در این اتحادیه، افزود: صنعت چرم در سه کشور ایتالیا، هند و ترکیه را برای انتخاب الگو قرار دادیم و پس از بررسی های متعدد کشور ایتالیا را به عنوان الگو برگزیدیم.

مسعود بنابیان با تاکید بر دستاوردهای برجام تصریح کرد: ایتالیا دو ماه پیش راضی شد تا تجهیزات و وسایل آموزشی لازم را ارایه دهد. دنبال گواهینامه ساترا بودیم که اسفندماه گذشته نیز نهایی شد.

وی با اعلام اینکه به دنبال تلفیق فرش تبریز با چرم هستیم، گفت: این مهم در تولید کیف زنانه نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

بنابیان در ادامه بر رسیدگی عاجل به موضوع قاچاق پوست خام تاکید کرد و وزیر صنعت، معدن و تجارت از حسن یونس سینکی«معاون امور اقتصادی و بازرگانی خود» خواست تا در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع را مطرح و تا حصول نتیجه نهایی پیگیری کند.

بزرگترین و مدرن ترین واحد چرم سازی تیرماه امسال در تبریز افتتاح می‌شود

در ادامه جلسه مهدی امینی«رییس انجمن چرم و مدیرعامل شهرک صنعتی مایان تبریز» با اعلام این خبر که بزرگترین و مدرن ترین واحد چرم سازی تیرماه امسال در تبریز افتتاح خواهد شد، گفت: در خصوص نحوه و میزان اخذ عوارض و مالیات در شهرک های خصوصی نیازمند همکاری هستیم.

شریعتمداری در این راستا بر انجام مذاکرات لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی در این خصوص تأکید کرد.

همچنین علی جهانگیری «معاون استاندار آذربایجان شرقی» که به نمایندگی از استاندار این استان در جلسه حضور داشت در سخنان کوتاهی تصریح کرد: اگر صنعت کفش و چرم تبریز جان بگیرد مانند لوکوموتیوی این صنعت را به جلو خواهد راند.

نظر دهید