وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت در نشست خبری امروز :
در سال جاری مهمترین هدف ما در تولید کاهش قیمت تمام شده است

MohammadShariatmadari.ir - در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی مهمترین هدف ما غیر از اقبال مردم ، کاهش قیمت تمام شده تولید است و حتما بالابردن کیفیت در این زمینه مهم است .

کد مطلب: 

92014795

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني خرد، محمد شریعتمداری در نشست امروز خبری خود افزود : مالیات بر ارزش افزوده و مالیاتهای تولید باید حذف شود و بر قیمت نهایی وارد شود همچنین تامین مالی پروژه ها و طرحها یکی از اقلام مهم قیمت تمام شده تولید است چرا که برخی از واحد های تولیدی نمی توانند از سرمایه درگردش استفاده کنند .
وی افزود : می توانیم به نرخ سود تسهیلات از محل بودجه عمومی یارانه بدهیم و در این صورت قیمت تمام شده پایین می اید .
وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه با اعلام برخی آمارها درحوزه تولید و صادرات گفت : سال گذشته حدود ۶ هزار واحد صنعتی جدید پروانه بهره برداری گرفتند و وارد عرصه تولید شدند، حدود ۵ هزار و ۷۰۰ واحد معدنی در کشور فعال است و ۴۰ پهنه معدنی در ماههای اخیر شناسایی شد.
وی با بیان اینکه صنعت و معدن کشور پیشرفتهای محسوسی داشته است گفت : تعداد واحدهای صنعتی از ۸۵۴ واحد در اول انقلاب به ۸۴ هزار و ۲۸۷ واحد تا پایان سال ۱۳۹۶ رسید.

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت افزود : در ۲ ماهه اول سال ۱۳۹۷ تسهیلات پرداختی بانک ها به واحدهای صنعتی افزایش ۱۳ درصدی داشته است این در حالی است که مشکل حدود ۶۷ درصد واحدهای تولیدی نقدینگی است.
شریعتمداری تصریح کرد : صادرات غیر نفتی در دو ماهه ابتدای سال جاری با 18.8 میلیون تن به 7.7 میلیارد دلار رسید که 5.8 میلیارد دلار درحوزه صنعت و بقیه با 21.9 درصد رشد درحوزه معدن بوده است .

وی یاد آور شد : با وجود عدم قطعیت و فشار از خارج اما به دلیل علاقه مردم به کار و تلاش و تولید، در ۲ ماهه اول امسال ۲۲.۲ درصد تقاضا برای تاسیس واحدهای صنعتی افزایش داشته است همچنین پیش بینی سرمایه گذاری 44.9 درصد رشد دارد .

به گفته وی افزایش مصرف مشترکین برق صنعتی در ۲ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۹ درصد افزایش داشته است که نشانگر افزایش تولید واحدهای صنعتی است.

شریعتمداری در ادامه با برشمردن ده پروژه ویژه در حوزه صنعت و تولد کشور گفت : طرح های توسعه ناوگان حمل و نقل تجاری کشور، توسعه حمل و نقل دریایی با ساخت شناورها، توسعه صنایع پوشاک با امکان سنجی خوشه های صنعتی، حمایت و تامین مالی از کالای ایرانی، حمایت از زنجیره تولید، توانمند سازی تولید و اشتغال پایدار، توسعه همکاری با کشورهای آسیایی و همسایه، فعالسازی معادن کوچک و تکمیل زنجیره فلزات اساسی پروژه های ویژه ای هستند که پیگیری می شوند.
وی تاکید کرد : این ده پروژه ویژه برایارتقای بهره وری عوامل تولید ، بهبود فضا یکسب و کار ،‌توسعه سرماه گذاری در بنگاههای تولیدی ، حمایت از صادرات غیر نفتی مدیریت تراز تجاری و .. اجرا می شوند .

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت در ادامه افزود : برای تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی ستاد ویژه ای تشکیل شد و بر این اساس ایدرو و ایمیدرو در مناطق محروم برای ایجاد اشتغال ماموریت یافتند .
وی افزود : صنایع ریلی و نقش آنها در موضوع حمل و تقل مهم است، برای واگن سازی با استفاده از توان شرکتهای داخلی قراردادهایی بسته شده است.

نظر دهید