وزیر صنعت ، معدن و تجارت در همایش گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن :
به سمت خلق ارزش افزوده بیشتر و دانش بنیان کردن صنعت گام برداریم/ رشد تولیدات صنعتی در سال‌های اخیر چشم گیر است

MohammadShariatmadari.ir - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در صنعت کشور باید به سمت خلق ارزش افزوده بیشتر و دانش بنیان کردن فعالیت‌های صنعتی گام برداریم و این قدم‌ها حتما نیازمند کمک همه جانبه دولت است.

کد مطلب: 

92014799

 

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني "خرد" ، محمد شریعتمداری در همایش گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن که با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد افزود: اگر بخواهیم بر مشکلات فایق آییم حتما باید گام‌های مؤثرتری برداریم و یکی از کمک‌های دولت با حمایت معاون اول رئیس جمهور ممنوعیت واردات 135 شاخه کالای اصلی معادل 1339 قلم کالا بود که این اقدام به معنی برگرداندن کفه رقابت به نفع تولید داخل و ایجاد ظرفیت برای بکارگیری وضعیت‌های خالی و ایجاد واحدهای صنعتی است.

وی تصریح کرد : نکته قابل توجه این است که 30درصد مجموعه ظرفیت‌های یاد شده صنعتی خالی است و در بهترین شرایط در صنایعی که از منابع سرمایه ای استفاده می‌کنند حدود 70 درصد ظرفیت تولید در حال فعالیت است و بدون نیاز به سرمایه گذاری ثابت و فقط با بهره گیری از ظرفیت‌های ایجاد شده می‌توانیم تولید را رشد دهیم.

شریعتمداری در ادامه با اشاره به لزوم کاهش هزینه‌های تولید افزود: کاهش هزینه‌های مالیات بر ارزش افزوده و تأمین اجتماعی و نیز دادن مشوق‌های صادراتی باعث میشود که بتوانیم تولید را سرپا نگه داریم و این در حالی است که تقاضای مطمئن یعنی حیاط تولید و اقتصاد باید هم تقاضا محور و هم تولید محور باشد .

وی تصریح کرد وارد کننده و صادر کننده باید بتوانند در بازار رقابتی کنترل شده با هم مبادله کنند، وارد کننده و صادر کننده باید آزادانه و با کمترین بروکراسی با نرخ ارز متعارف به فعالیت بپردازند و همه سیاست‌های ترامپ نقش بر آب می‌شود اگر زنجیر از دست و پایشان برای فعالیت‌آزادانه تر برداریم.

 

به سمت کاهش قیمت تمام شده برویم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم کاهش ارزش افزوده بخش صنعت افزود: باید قیمت تمام شده در تولید را کاهش دهیم و به دلیل عوامل عارض شده بر صنعت قیمت تمام شده ما بالاست و به عنوان مثال هزینه های حمل و نقل به طور متوسط دو برابر اروپا است.

شریعتمداری در ادامه یادآور شد رشد صنعتی طی دوره‌های قبل باعث ایجاد ضایعاتی بر پیکره‌اقتصاد کشور شد البته که هر چند می گذرد روند بهبود را در 4 ساله دولت یازدهم و اکنون شاهدیم اما برای جبران گذشته باید قدمهای جدی را برداریم .

شریعتمداری اظهار کرد : این سربازان ارزشمند نظام صنعت کشور قول می‌دهند که در درک بهره وری تأمین نیازمندی‌ها از تولید داخل تغییر بازارها و ارز و هزینه‌های مبادله تلاش کنند اما در کنار آن انتظاراتی هم دارند که کاهش هزینه‌های مالی طرح‌های تولیدی و نیز کاهش هزینه‌های تسهیلات بانکی برای آنها از جمله خواسته‌هایشان است این در حالی است که با تصویب 32 هزار میلیارد ریال از منابع عمومی دولت به عنوان یارانه به صنعت می‌توان به جریان تولید کمک کرد .

 

رشد چشمگیر تولیدات صنعتی و معدنی نسبت به سال 57

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با تشریح وضعیت موجود صنعت کشور و توسعه صنعتی و تولیدی افزود: در ابتدای انقلاب تعداد واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی هشتصد و پنجاه و چهار واحد بود که اکنون به صد برابر افزایش یافته است. تعداد شهرک‌های صنعتیاز دو به 590 شهرک افزایش یافت و ارزش افزوده بخش صنعت از سال 57 تا 94 به هفت برابر رسیده است، در حالیکه که ارزش افزوده کل اقتصاد 2.9 برابر بیشتر شده است.

همچنین ارزش افزوده بخش صنعت در کل اقتصاد از 8 درصد در سال 57 به 15.6 درصد در سال 94 افزایش یافت.

شریعتمداری ادامه داد: در عرصه ظرفیت‌سازی‌های صنعتی قدمهایی برداشته شده که قابل توجه است. به طوری که ظرفیت تولید زنجیره فولاد از 2.4 میلیون تن به 200 میلیون تن رسید. که تنها 80 میلیون تن آن در دولت یازدهم تاکنون بوده است .

همچنین ظرفیت تولید آلومینیوم به 457 هزار تن ، کنسانتره مس و کاتد مس از صفر به 1.6 میلیون تن از سال 57 تاکنون رسیده است.

وی ادامه داد در مصالح ساختمانی به خصوص سیمان شاهد رشد 14 برابری بودیم و اکنون میزان تولید 86.5 میلیون تن است که تا 140 میلیون تن نیز هدفگذاری شده است.

کاشی و سرامیک رشد 50 برابر را از ابتدای انقلاب تا کنون تجربه کرد. صنایع ساخت محور نظیر خودرو 13 برابر رشد کرد و اکنون به 2/2 میلیون تن تولید خودرو رسیده‌ایم . تایر با رشد 7.5 برابری به 457 هزار تن ، یخچال به 10 برابر ، تلویزیون به 60 برابر و لباسشویی به 74 برابر رسید.

 

آمارهای تولید در یکسال گذشته حاکی از رشد این بخش است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با یادآوری آمارهای رشد تولید یکسال گذشته افزود : رشد 13 درصدی معادن فعال و کشف 40 پهنه امیدبخش و واگذاری به مردم ، بهره برداری از 9 شهرک جدید ، رشد 6درصدی استخراج معادن با 722 میلیون تن ظرفیت و 440 میلیون تن استخراج واقعی از دستاوردهای یکسال گذشته بود.

به گفته شریعتمداری خودرو 8 درصد ، پتروشیمی 4 درصد ، کاغذ 8 درصد ، تایر 16 درصد، چوب 9.5 درصد ، زنجیره فولاد 11 درصد ، سیمان 3.5 درصد و کاشی و سرامیک 10.5 درصد در یکسال گذشته رشد تولید را تجربه کردند.

وی یادآور شد : عملکرد صادرات صنعتی کشور 22 درصد بیش از آن چیزی است که در برنامه‌ها و اسناد راهبردی به آن اشاره شده است در حالی که به 7.3 میلیارددلار صادرات صنعتی دست یافتیم.

 

صادرات غیر نفتی در دو ماهه ابتدای سال 30 درصد رشد کرد

شریعتمداری در ادامه با اعلام رشد تولید دوماهه ابتدای سال جاری تصریح کرد: صادرات غیر نفتی 18.8 میلیون تن با ارزش 7/7 میلیارد دلار 21.9 درصد رشد کرد و این در حالی است که از این مقدار 6 میلیارددلار صادرات صنعتی و 1.7 میلیارد دلار بقیه حوزه‌های غیرنفتی هستند

همچنین واردات کاهش نیم درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل داشت و جواز تأسیس واحدهای صنعتی با 22.2 درصد رشد به 2743 فقره جواز تأسیس جدید رسید.

وی با اعلام اینکه افزایش مصرف برق مشترکین کوچک و متوسط و بزرگ صنعتی نشان از رشد و فعال بودن تولید دارد افزود: برق صنعتی در دوماهه سال جاری 7.9 درصد رشد کرد حمل و نقل جاده‌ای با 428.3 میلیون تن حمل کالا رشد 10.5 درصدی داشت . تولیدخودرو 24.6 درصد و فولاد 12 درصد رشد کردند.

 

 

نظر دهید