شریعتمداری ، وزير صمت:
سامانه جامع تجارت به 40 دستگاه به صورت سیستمی مرتبط است/ تحقق دولت الکترونیک در وزارت صمت

MohammadShariatmadari.ir - محمد شریعتمداری در مراسم رونمایی از منظومه سامانه‌های تجارت ایران که امروز با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد،تاکید کرد:از آنجا که یکی از اهداف و برنامه های رییس جمهور محترم شفافیت و برخورد موثر با فساد است، قصد داریم‌ در وزارت صمت با زبان عملی و موثر این هدف را محقق کنیم.

کد مطلب: 

92014895

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني "خرد"، وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: در این مسیر با الکترونیکی کردن اسناد تجاری و با آسیب شناسی و مهندسی مجدد، تلاش خواهیم کرد که مجوهای زاید به صفر برسد و هزینه فعالیتهای تجاری - اقتصادی را به حداقل برسانیم تا بخش خصوصی بدون مراجعه و با فرآیند ساده ای، خدمات دریافت کند .همچنین بخش دولتی به صورت شفاف به اطلاعات دسترسی داشته باشد و صادر کنندگان و مصرف کنندگان با قیمت مناسبی کالارا دریافت کنند و در حوزه روابط بین اللمل، شفافیت برقرار کنیم .

 

شریعتمداری ادامه داد: در گذشته قانونی در مجلس تصویب شد که زمینه سازتحقق اهداف بزرگی برای جلوگیری از قاچاق کالا و ارز شده و در جریان تسهیل تجاری هم موثر واقع شد و امروز بسیاری از سامانه های جامع تجارت و زیر سامانه های این سامانه بزر گ، قدرت عملیاتی پیدا کردند.

 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: حدود ١٥ سند تجاری، الکترونیکی شده و برای همه زیر فرایندهای تجاری سامانه عملیاتی ایجاد شده و این در حالی است که سامانه جامع تجارت به ٤٠ دستگاه به صورت سیستمی مرتبط است .

 

اجرای سامانه رتبه بندی برای ثبت سفارش

 

وی در ادامه از اجرایی شدن سامانه رتبه بندی برای ثبت سفارش طی این هفته خبر داد و افزود : با راه اندازی این سامانه، صف مردم برای پیگیری کار در سامانه تجارت به صورت حضوری برای ثبت سفارش حذف و به حداقل می رسد . از طرف دیگر به صورت سیستمی هم ، سقف کالا و هم اهلیت وارد کننده، مبنای ثبت سفارش قرار می گیرد و ما دسترسی به «یک عنوان موثر برخط سامانه ای شفاف» خواهیم داشت .

 

شریعتمداری اضافه کرد : سامانه ضوابط کالایی یکی دیگر از سامانه هایی است که این ماه به طور کامل عملیاتی می شود و در حال حاضر به صورت آزمایشی فعالیت می کند . قرار است کلیه ضوابط و قانون و مقررات صادرات و واردات وتعرفه ها به صورت سیتسمی در این سامانه تعریف و تعیین شده ودرکلیه سامانه ها از جمله ثبت سفارش و گمرک اعمال می شود. علاوه بر این اطلاع رسانی به بازرگانان به صورت برخط هم در این سامانه انجام می شود و کسی از رانت اطلاعاتی برخوردار نخواهد بود که در حقیقت،آنچه انجام می شود، به مثابه یک کار زنده عملیاتی است .

 

وی با بیان اینکه در دنیای امروز اگر بخواهیم سرعت ، سهلولت و شفافیت در تجارت داشته باشیم ،بدون توجه به دستاوردها ی جدید و ماشینی کردن اطلاعات به این اهداف نخواهیم رسید، افزود : حجم کاردستگاههای اجرایی بسیار بالاست و روزی چند صد کارت بازرگانی صادر و تمدید می شود و در واردات گاهی دو هزار ثبت سفارش واردات صورت می گیرد که با دستگاه های دیگر مرتبط است و بیش از هزار حواله تامین ارز در بانک مرکزی و هزاران بارنامه ومیلیونها قبض انبار صادر می شود که این سیستم عظیم را نمی شود بدون سیستمهای برخط کنترل وبا سهولت و سرعت جلوگیری از فساد را تضمین کرد

 

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت تصریح کرد :‌ فساد را بدون سیستمهای جدید نه می توانیم پیشگیری و نه درمان بکنیم .به همین دلیل برای جلوگیری از شعار زدگی باید به این نوع سیتسمها روی بیاوریم .

 

رتبه ١٢٤ ایران درشاخص سهولت کسب و کار

 

وی با برشمردن برخی رتبه های کشورمان در تجارت بین الملل گفت : در شاخص سهولت کسب و کار صاحب رتبه ١٢٤ از ١٩٠ هستیم ، درشاخص تجارت فرامرزی ١٦٦ و همچنین در شاخص جلوگیری از فساد رتبه ١٣٠ از ١٨٠ را به دست آورده ایم. این آمار البته راضی کننده نیست و به نظر می آید در این زمینه نیازمند کاری جهادی هستیم .

 

شریعتمداری تصریح کرد : برای کشوری با جمعیت ٨٠ میلیونی و با تعهدات بالای فعالیت اقتصادی ، نیازمند چنین سیستمهایی هستیم . ٢٢ سال پیش این مسیر را آغاز کردیم، قدم هایی نیز برای تجارت الکترونیک برداشته شد،اما جایگاه امروز ما. اما جایگاه امروز ما راضی کننده نیست.باید تاکید کرد که با جابجایی دولت ها ،این فعالیت ها نباید متوقف شده،بلکه باید به عنوان فعالیتهای اصلی کشور و به مثابه خطوط قرمز شناسایی در نظرگرفته شده و این مسیر ادامه یابد .

 

وی تاکید کرد: این گونه اقدامات حتما باید با همکاری و کمک وزارت ارتباطات با بازنگری و باز آرایی در مورد قوانین و مقررات مربوط باشد تا از موازی کاری جلوگیری شود .همچنین برای اینکه این فعالیت ها از فساد دور بماند، باید به صورت ویژه بر آنها نظارت شود. تا دستگاههای مسوول ناظر، مسوولیت حوزه شان را خودشان بر عهده بگیرند.

 

شریعتمداری یادآور شد : اگر برای نظارت بر فعالیتها یک بدنه قوی ایجاد کنیم و انجام هماهنگی، بین نهادهای بیرونی باشد ،سرعت صد چندان خواهد شد . در آخر تاکید می کنم که تمام حقوق مربوط به صنعت ، معدن و تجارت باید درحوزه تجارت الکتروینک مورد کنترل و هدایت باشد و همه با قوت مسیر را طی کنند .

 

 

نظر دهید