جلسه رای اعتماد در مجلس
شریعتمداری: وزارت کار مهمترین مرکز اجتماعی و اقتصادی است

MohammadShariatmadari.ir - گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه علاوه بر اینکه اجتماعی ترین وزارتخانه کشور به شمار می رود مهمترین مرکزی اقتصادی نیز است.

کد مطلب: 

92014899

 
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني خرد ، «محمد شریعتمداری» عصر شنبه در جلسه کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی پس از ابراز نظر نمایندگان موافق و مخالف اضافه کرد: اگر این بخش اقتصادی به طور کارآمد عمل نکند، به طور قطع و یقین نتیجه آن، محکومیت به توزیع فقر در بخش زیادی از جامعه است.
 
شریعتمداری افزود: نزدیک به نیمی از جمعیت کشورمان از اعضای رسمی صندوق های بازنشستگی، صندوق های تامین اجتماعی و صندوق های رفاهی به شمار می روند.
 
گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این وزارتخانه مسوولیت و تکفل عدالت اجتماعی را به معنای عام دارد؛ یعنی عدالت در رسیدگی به امور قشر مولد جامعه و کارگران؛ عدالت در رسیدگی به امور افرادی که به هر دلیل به استضعاف کشیده شده اند.
 
وی این افراد را شامل کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، معلولان و از طرف دیگر فقرا، محرومان و قربانیان آسیب های اجتماعی برشمرد.
شریعتمداری ادامه داد: برخی تصور می کنند تعاون یکی از اقسام بنگاهداری در کشور است؛ در حالی که تعاون، یک فرهنگ در جامعه اقتصادی کشور و بر مبنای قانون اساسی، بخشی از نظام اقتصادی ماست.
 
به گفته وی، اگر تعاون مورد اهتمام قرار گیرد می تواند راه حل بسیاری از مشکلات امروز کشور باشد. همچنین در بخش بیمه های تامین اجتماعی این وزارتخانه ودیعه و امانت سپرده شده به خود را- یعنی حق الناس متعلق به همه بیمه شوندگان را- ارج بنهد و می تواند به عنوان پیشران عمل کند.
 
 
** توضیح هایی درباره دوره حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت 
 
گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که تا پیش از این به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم فعالیت می کرد، درباره دوره تصدی خود در آن وزارتخانه گفت: من مخالف، تحقیق، تحفص و بازرسی موردی نیستم و نظارت مجلس بر همه ارکان دولت را از حقوق مسلم مجلس می دانم و احترام می گذارم.
 
وی ادامه داد: من این امور را از مهمترین مظاهر شکوه مردم سالاری در ایران می دانم و بدون تردید از هیچ سوالی در هیچ زمانی از هیچ نماینده ای عبور نخواهم کرد و تلاش دارم پاسخگوی سوالات باشم.
 
شریعتمداری به برخی انتقادها درباره حضور نیافتن به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین جلسه سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: قرار بود در جلسه ای برای پاسخ به سوال نمایندگان حاضر شوم که نشد و علت آن این بود که شب پیش از آن برای رسیدگی به حادثه سیل به استان مازندران رفته بودم.
 
وی ادامه داد: در مسیر رفت پس از مطلع شدن از موضوع، با هیات رییسه مجلس تماس گرفته و پرسیدم «اگر امر کنید برمی گردم» که قرار شد با کمیسیون درباره موضوع سوالات تماس گرفته شود.
به گفته وی، هیات رییسه مجلس در این زمینه در جریان بود.
 
 
**از شنیدن خرید و فروش پست مدیریت پشتم می لرزد
 
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از اینکه درباره خرید و فروش پست مدیریت می شنوم پشتم می لرزد اما مطمئنم این اتفاق در سطح کلان رخ نمی دهد.
 
شریعتمداری افزود: وزارت تعاون بدون برنامه قابلیت اداره ندارد اما ما قوانین بالادستی داریم که به تایید رهبری معظم انقلاب رسیده و قانون برنامه توسعه نیز تصویب شده است. رییس قوه مجریه نیز برنامه هایی را تدوین و نکات ۱۶ بندی را نیز پیش از این به وزیر پیشین کار (علی ربیعی) اعلام کرده بود. اکنون براساس اتفاقاتی که در اقتصاد رخ داده است در این برنامه ها تغییراتی را ایجاد کرده ایم.
 
وی ادامه داد: اصل ۲۹ قانون اساسی می گوید که تامین اجتماعی فراگیر در زمینه نیازهای مختلف اجتماعی حق همگانی است.
 
شریعتمداری تصریح کرد: اصل شفافیت و مبارزه با فساد یکی از مهمترین اقدامات در این وزارتحانه است و این به معنای بی توجهی وزیر پیشین به این امر نیست؛ بلکه می خواهم نظامی را ایجاد کنم که همه معاملات به صورت مکشوف در اختیار مردم باشد.
 
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما به ایجاد شفافیت مکلفیم و چیزی پنهان از مردم نداریم؛ به همین دلیل همه مدیران عامل شرکت ها را در سایتی به مردم معرفی می کنیم. همچنین تحقق دولت الکترونیک می تواند به ایجاد شفافیت و مقابله با فساد منجر شود.
 
 
«اگر فسادی رخ داد و مسوول آن دستگاه توانست با آن مقابله کند باید آنها را تشویق کنیم نه اینکه با حرف های در گوشی برای مقابله کنندگان با فساد ناامنی ایجاد کنیم».
 
شریعتمداری ادامه داد: وقتی به وزارت صنعت آمدم بعد از ۲۰ روز به گوش من رسید که با تغییر در سیستم ثبت سفارش مرتکب تخلف می شوند که بعد از تغییر تیم حراست همه ثبت سفارش ها را بررسی و شناسایی کردیم که ۶۴۸۱ مورد دسترسی به سایت ثبت سفارش صورت گرفته است.
 
«من درباره مقابله با فساد تبلیغ نکرده ام اما اگر به وزارت تعاون بیایم همین اقدامات را انجام می دهم».
 
 
** جوانان دانشمند پشت میز مدیریتی قرار می گیرند
 
گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت استفاده از مدیران شایسته از طریق فراخوان و بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد و گفت: بدون تردید کاری می کنیم که جوانان دانشمند پشت میز مدیریتی قرار بگیرند. همچنین نگاه جنسیتی را در انتخاب مدیران برمی داریم.
 
شریعتمداری تصریح کرد: تلاش می کنیم مدیران بر حسب نگاه قومیتی، مذهبی، باندی و قبیله ای انتخاب نشوند؛ زیرا دارایی های این وزارتخانه حق الناس است و متعلق به بیمه شدگان.
وی بومی گزینی در مدیریت واحدهای استانی، کاهش ۱۰ ساله سن مدیران و رایزنی با نخبگان را از برنامه های خود برشمرد.
 
 
** باید بنگاهداری از وزارت کار رخت ببندد
 
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد «سه جانبه گرایی» اصل حاکم بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود که در این دوره از آن غفلت شده است؛ اما این به منزله استفاده از این اعضا فقط در تعیین دستمزد نیست بلکه به دنبال برابرسازی تعداد نیروهاییم.
 
به گفته وی، با استفاده از ظرفیت سه جانبه گرایی، دیگر دارایی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی صندوق های بازنشستگی به حساب دولت گذاشته نمی شود.
 
وی اضافه کرد: همچنین باید بنگاهداری از این وزارتخانه رخت ببندد؛ البته برخی مدیران ناکارآمد که پشت این میزها نشسته اند مقاومت می کنند، بنابراین ابتدا باید مدیریت را از دست این افراد خارج و مساله واگذاری ها را به طور جدی دنبال کنیم.
 
«التماس می کنم درآمد حاصل از این دارایی ها را بابت پرداخت طلب ۱۴۰ هزار تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت کنید تا بتواند به تعهدات خود در قبال ذینفعان عمل کند. اکنون این سازمان به بهانه بدهی های معوق، خدمات لازم را به مردم ارائه نمی دهد.
 
 
** سونامی ورشکستگی صندوق های بازنشستگی در راه است
 
گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سونامی ورشکستگی صندوق های بازنشستگی در راه است و نسبت به ورشکستگی بانک ها جدی تر به نظر می رسد.
 
وی در مورد اشتغالزایی گفت: بیکاری برونداد اقتصاد ملی است اما وزارت کار در شورای عالی اشتغال مسوول و هماهنگ کننده امور در این زمینه است و ما بدون تحقق رشد هشت درصدی اقتصاد نیز همه میانبرهای لازم را برای اشتغالزایی پیش بینی کرده ایم.
 
رییس‌جمهوری یکشنبه گذشته (بیست و نهم مهرماه) در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی، «فرهاد دژپسند» را برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، «محمد شریعتمداری» را به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد اسلامی» را به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و «رضا رحمانی» را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد.
 
 

نظر دهید