شریعتمداری : حیات کشور در گرو حمایت از تولید است
ترامپ بسیار کوچک تر از آن است که ملت و مردم بزرگ ایران را متوقف کند

MohammadShariatmadari.ir - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : حیات کشور در گرو حمایت از تولید است و در این راستا باید اقداماتی را برای تسهیل در امور تولید انجام دهیم .

کد مطلب: 

92014911

 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني "خرد"، به نقل از ایرنا ، محمد شریعتمداری امروز سه شنبه  پانزدهم آبان ، در جلسه معارفه رضا رحمانی وزیر جدید صنعت ،  معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران افزود: در طول بیش از یک سالی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خدمت مشغول بودم، حوادثی اتفاق افتاد که خارج از اراده ما بود و نخستین آن از حوزه سیاست خارجی وارد شد.
 
وی بیان کرد : نتیجه این حوادث، بروز عدم قطعیت ها در اقتصاد و پمپاژ یاس و نا امیدی در جامعه بود و آثار آن را در سیاست‌های ارزی ، تولید و تجارت شاهد بودیم.
شریعتمداری گفت: این در حالی بود که تا پیش از آن در بسیاری از گروه‌های کالایی شاهد رشد بودیم و تا حدود بهمن‌  پارسال روند طبیعی در اقتصاد داشتیم و آنچه تحت عنوان بحران ناکارآمدی اطلاق می شود، وجود نداشت.
 
وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد : تغییراتی که اتفاق افتاد، محدودیت‌هایی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و نرخ ارز روند رو به رشد گرفت، با این حال دولت تصمیم گرفت ترمز دستی قیمت ارز را بکشد که تصمیمی راهبردی بود و روند لجام‌ گسیخته قیمت ارز را کنترل کرد.
 
وی تصریح کرد : امروز پس از چند ماه انتقاداتی به سیاست های ارزی وارد می شود، اما در آن ایام کشور در لبه پرتگاه بودیم و باید چنین تصمیمی اخذ می‌شد.
 
شریعتمداری ادامه داد: امروز نیز با دو نوع ارز 4200 تومانی که برای کالاهای خاص، مواد اولیه، کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و ارز هفت هزار و 500 تومانی برای باقی کالاها مواجهیم که با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.
 
وزیرتعاون ، کارورفاه اجتماعی افزود :  در زمینه سامانه ثبت سفارش تلاش شد تا ماموریت‌ها بین وزارتخانه‌های مختلف تقسیم شود تا کارها در مسیری به پیش برود که کنترل و نظارت بیشتری داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد: امروز و در شرایط تحریم باید در ابعاد گوناگون برای تسهیل امور تولید گام‌های اساسی برداشته شود.
 
شریعتمداری اضافه کرد: امروز کشور به تولید نیاز دارد؛ اگر در خط تولید قطعه ای از بین می رود با یک تلفن تولیدکننده باید بتواند قطعه را دریافت کند و نباید در صف واردات کالا از طریق نیما قرار بگیرد.
 
وزیرتعاون ، کارورفاه اجتماعی یاد آورشد :  امروز نیازمندیم تا مجموعه ای از فعالیت ها با مکانیسم بدون انتقال ارز و بدون اینکه از سامانه نیما ارز گرفته شود انجام دهیم.
 
وی گفت: در گذشته راهکاری تحت عنوان «حساب باز» داشتیم که بین تولیدکنندگان در داخل و خارج کشور و شرکای آنها برقرار بود اما امروز کاملا متوقف شده است؛ انتظار داریم در چارچوبی اجازه دهیم این اقدام مجدد انجام شود.
 
شریعتمداری تاکید کرد: ترامپ بسیار کوچک تر از آن است که ملت و مردم بزرگ ایران را متوقف کند، امروز بسیاری از فروشندگان حاضرند نسبت به فروش کالای خود اقدام کنند و باید شرایط آن را فراهم کنیم.
 
براساس این گزارش ، آیین معارفه رضا رحمانی وزیر جدید صنعت ، معدن و تجارت و تکریم  محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت  با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران ّبرگزار شد . 
 

نظر دهید