شریعتمداری در نشست گفت و شنود با کانون بازنشستگان آموزش و پرورش سراسر کشور :
شناخت دقیقی از زندگی بازنشستگان دارم / باید صدای بلند نواهای ضعیف در جامعه باشیم

MohammadShariatmadari.ir - نشست گفت و شنود وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با کانون بازنشستگان آموزش و پرورش سراسر کشور پیش از ظهر امروز هجدهم دی ، در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

کد مطلب: 

92014945

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در این نشست که با حضور روسای کانون های بازنشستگان آموزش و پرورش سراسر کشور برگزار شد"محمد شریعتمداری " با ابراز خرسندی از میزبانی بازنشستگان آموزش و پرورش گفت : بازنشستگان از یک طبقه مهم و قشری فرهیخته، دانشمند و ارزشمند و از فرهنگیان هستند که همواره در طول تاریخ زمینه ساز اتفاق های خوب در کشور بوده اند و حضورشان در پایگاه و جایگاه تعلیم و تعلم در کشور مغتنم است.

 

وی ادامه داد: با دستان پر برکت، فکر و اندیشه ارزشمند این قشر فرهیخته ، فرزندان این مرز و بوم آموزش و پرورش دیده اند که هر کدام از آنها منشاء خدمات گسترده ای در ایران، جهان، اسلام و بشریت هستند .

 

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: امروز حضور در این جلسه افتخار بزرگی برای من است چرا که شما  عمری را در راه تعلیم و تعلم سپری کرده اید و فرزندان این مرز و بوم را پرورش داده اید .

 

شریعتمداری خاطرنشان کرد: شما عزیزان هم از لحاظ دانش و تربیت منشا خدمات موثر هستید و همچون آفتاب می درخشید و کشور را بهره مند می کنید و مفتخرم که از حضور ارزشمند شما سروران ، بهره مند شوم .

 

وی تصریح کرد: همه ما به نوعی علاوه بر این که پرورده دست شما عزیزان هستیم به نوعی در کنار خودمان نیز افراد بازنشسته ای حضور دارند و شناخت دقیقی از زندگی بازنشستگان دارم و به خوبی می دانم که سفره بازنشستگان با همان متاع اندک ، سراسر خیر و برکت است .  

 

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  در ادامه نشست گفت و شنود با کانون بازنشستگان آموزش و پرورش سراسر کشور  و پس از شنیدن سخنان افراد حاضر گفت: اگر در سال هایی نرخ تورم بالاتر از افزایش حقوق بود اما اکنون افتخار داریم بگوییم در دولت تدبیر و امید حقوق را متناسب با نرخ تورم افزایش دادیم تا فاصله ناچیزی را جبران کنیم و هنوز می‌دانیم وضعیت مطلوب نیست.

 

شریعتمداری افزود: اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری را تکلیف دولت می دانیم و تا کامل اجرا نشود مشکلات به تمامی حل نمی شود. عدم اجرای ماده 86 به شرایط اقتصادی و تحریم ها و محدودیت در منابع مالی و نفتی باز می‌گردد. دولت باید تلاش کند حداقل فشار به واحدهای تولیدی در دوران تحریم وارد شود، ولی با همه این احوال نمی توان از این حق مسلم عدول کرد.

 

وی با بیان اینکه برای عبور از گردنه تاریخی تحریم ها باید از کمک همه اقشار بویژه بازنشستگان بهره مند شویم، تصریح کرد: اکنون بازنشستگان باید از سودآوری اندوخته 30 سال گذشته خود بهره مند شوند و تلاش می‌کنیم این معنا را تا جایی که مسجل است در بودجه 98 نیز بگنجانیم.

 

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  ادامه داد :  فعالیت شرکت های زیان ده یعنی از جیب بازنشسته ها هزینه ناکارآمدی شرکت های تحمیل شده را بپردازیم. شرکت های دارای بازدهی پایین را ظرف زمان بندی معینی از صندوق خارج خواهیم کرد.

 

شریعتمداری با بیان اینکه تلاش داریم با شایسته سالاری روندهای غلط موجود را در شرکت ها اصلاح کنیم، بیان کرد: روسای کانون ها به عنوان مشاوران، همفکر ما در ادارات بازنشستگی خواهند بود و در هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوری نیز نماینده ای از بازنشستگان منصوب خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: اگر مدیر شرکت لایقی داریم و حقوق و پاداش خوبی به او می‌دهیم باید بازنشستگان در جریان باشند و باید از حقوق شما پاسداری کنیم. شفافیت در بخش های اقتصادی، انضباط مالی، پیشگیری از فساد در دستورکار ماست و عهد اخوتی با هیچ کس نبستیم و اگر کسی تخلف کند دستش را کوتاه می کنیم. اموال بازنشسته ها را امانتداری می‌کنیم.

 

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه نباید وعده ای بدهیم که از عهده آن برنمی آییم، تصریح کرد: در سالی که گذشت خدماتی نسبی ارائه کردیم اما باز هم شرمنده ایم. 832هزار و 336 نفر از یک میلیون و 400 هزار بازنشسته ما از خانواده آموزش و پرورش هستند و بیش از 60 درصد بازنشستگان را شامل می‌شوند.

 

وی ادامه داد: تا کنون بیش از یک میلیون بازنشسته از صندوق وام گرفته اند که البته رقم بسیار پایینی است. 828 هزار نفر از بازنشستگان نیز از تورهای سیاحتی و زیارتی بهره مند شده اند و رئیس صندوق بازنشستگی قول داد تعداد سفرها را به 200 هزار مورد برساند و 50 هزار مورد دیگر هم به آنها در سال جاری اضافه کند.

 

شریعتمداری با بیان اینکه در زمینه بیمه تکمیلی گام هایی برداشته شده اما چندان پر و پیمان نیست گفت: قرار شد 30 درصد سهم صندوق در حق بیمه های تکمیلی افزایش یابد و شرایط مطلوب تری را دنبال کنیم .

 

وی با اشاره به ضرورت جلب خیرین مهارت افزا و برنامه ای که از سوی سازمان فنی و حرفه ای دنبال می شود، افزود: کانون های بازنشستگی آموزش و پرورش نیز می‌توانند وارد این طرح شوند و به گسترش این کار خیر و مفید کمک کنند.

 

شریعتمداری با بیان اینکه مقرر شده طی شش ماهه دوم 98، وام پنج میلیونی به 200 هزار نفر اعطا شود به ایجاد تعاونی های چندمنظوره نیز اشاره کرد و گفت: نتایج عملیاتی این نشست تا دو هفته دیگر به بازنشستگان اعلام می شود.

 

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه از بازنشستگان آموزش و پرورش به عنوان مشاور و هیأت مدیره صندوق بازنشستگی بهره‌مند خواهیم بود، گفت: هزینه کردن اموال شما بازنشستگان در صندوق، بیت‌المال نیست، ما وکیل شما در اداره این منابع هستیم، اگر از این اموال حتی چای اضافه می‌ خوریم، نباید خوابمان ببرد چه برسد به دادن حقوق‌های میلیاردی و پاداش‌های غیرقابل قبول؛ پنهان‌کاری هم نداریم، اگر پاداش آخر سال به مدیری لایق داده می‌شود ایرادی ندارد، اما اگر مدیر لایق نیست، جلویش را می‌گیریم.

 

افزایش تعداد بازنشستگان نسبت به شاغلان آموزش و پرورش تا ۴ سال دیگر

 

احمد صافی مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگان در ادامه این نشست با اشاره به وجود ۳۰۵ کانون و ۸۵۰ هزار بازنشسته آموزش و پرورش در کشور گفت: تا چهار سال دیگر تعداد بازنشستگان بیشتر از شاغلان خواهد شد.

 

وی در ادامه با بیان این که اتاق فکر ما در آموزش و پرورش، شورای عالی آموزش و پرورش است و بنده در گذشته مسئول شورای عالی بودم و اکنون نماینده بازنشستگان هستم، افزود: ۳۰۵ کانون و ۸۵۰ هزار بازنشسته داریم که ۱۰۵ هزار نفر آن‌ها از استان تهران‌اند. تا چهار سال دیگر تعداد بازنشستگان بیشتر از شاغلان خواهد شد. اکنون برخی استان ها مانند اصفهان و یزد هم اینطورند.

 

به گفته وی، بازنشستگان سرمایه اجتماعی و فرصتی برای انتقال تجارب هستند.

 

بازنشستگان بازوهای خوبی برای صندوق بازنشستگی کشوری هستند

 

حبیب الله کردونی، رئیس کانون بازنشستگان استان خوزستان نیز با اشاره به همدلی مجلس، دولت و مردم گفت: از یک سو از ناتوانی خود سخن می‌گوییم اما از توانمندی های خود نیز سخن می گوییم. هرکدام از بازنشستگان می‌توانند بازوهای خوبی برای صندوق بازنشستگی کشوری باشند.

 

وی افزود: امکانات در کشور جزیره‌ای شده، چطور می‌توان اینها را یکی کرد؟ نگوییم یک بیمارستان خصوصی است یکی دولتی است و یکی تامین اجتماعی است.

 

وی با بیان این که امروز می‌توانیم برای استانداران و سایر مسئولان مشاوران خوبی باشیم، گفت: به آگاهی بخشی و آموزش نیاز داریم و اگر درباره بیماری‌هایی چون آلزایمر به خانواده‌ها آموزش بدهیم می‌توان آن را عقب انداخت. دید هم افزایی و همگرایی را در بین بازنشستگان، دولت و مجلس طوری ایجاد کنیم که از مشکلات عبور کنیم.

 

خدمات را بهینه کنید

 

حمزه رستمی، رئیس کانون بازنشستگان استان فارس نیز با اشاره به ضرورت اشتغال فرزندان در شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی گفت: کارتی به نام منزلت داریم ولی بازنشسته ها به آن کارت مذلت می‌گویند؛ یا خدمات را بهینه کنید یا لغوش کنید.

 

وی افزود: پرداخت حقوق‌های ما قبلا تاخیر داشت ولی اکنون با تلاش‌های انجام شده ۲۵ و ۲۶ هرماه پرداخت می‌شود، اما بیش از یکسوم حقوق بازنشسته‌ها کسورات و اضافه کاری است که دیر پرداخت می‌شود و در آذر و آبان جاری نیز شیب کندی داشته است که درخواست می‌کنیم این روند تسهیل شود.

 

وی به بیمه جانبازان و آزادگان اشاره کرد و گفت: بیمه اینها را بنیاد شهید قطع کرده است. بیمه جانبازان شاغل را دستگاه‌ها تقبل کرده‌اند ولی جانبازان بازنشسته را کسی تقبل نکرده است.

 

قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق اجرا شود

 

حسین شعبانی از کانون بازنشستگان استان مازندران نیز در این دیدار با بیان اینکه همواره کار معلم خدمت و تدریس و آموزش بوده است، گفت: بتدریج همینطور که پا به سن گذاشتیم متوجه شدیم هرکس زورش بیشتر است بهره‌اش بیشتر است. در جامعه حق ضعیف باید بدون لکنت از قوی گرفته شود. انتظار داریم قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق اجرا شود.

 

وی افزود: از وزیر رفاه و نمایندگان مجلس می‌خواهیم کمک کنند تا این قانون اجرا شود.

 

فقط می‌شنویم و کاری از دستمان برنمی‌آید

 

محمدحسین شفاعی، رئیس کانون بازنشستگان استان قزوین نیز با اشاره به وضعیت بازنشستگان و نابسامانی‌های موجود گفت: اینها مدیران کانون ها را رنج می‌دهد. وقتی بازنشسته‌ها به ما مراجعه می‌کنند فقط می‌شنویم و کاری از دستمان برنمی‌آید.

 

وی افزود: از منابع اقتصادی به نفع بازنشستگان کمک بگیرید. بودجه 15هزار میلیارد تومانی برای سال آینده بخشی از مطالبات بازنشستگان را تامین می‌کند. هنوز زیر خط فقر هستیم. هدفمندی یارانه‌ها غیر هدفمند بود.

 

شفاعی گفت: بازنشستگان صادق‌ترین و شفاف‌ترین افراد هستند و باید کمک کنیم آبروی آنها حفظ شود.

 

بازنشستگان باید رفاه داشته باشند

 

"اعظم رضا چائی" از استان آذربایجان شرقی نیز گفت : بازنشستگان  باید رفاه داشته باشند و برای آنها امکانات رفاهی فراهم شود و در تبریز حتی یک استخر مختص بازنشستگان وجود ندارد و ما از شما تقاضا داریم در تبریز یک استخر ویژه استفاده بازنشستگان بسازید .

 

بهبود وضعیت بیمه بازنشستگان

 

" ابراهیم بصیرنیا " از کانون بازنشستگان کرمان نیز در این نشست گفت :  همانطور که مستحضر هستید علاوه بر مباحث مربوط به حقوق و معیشت که از حقوق اساسی است ، وضعیت بیمه بازنشستگان نیز مناسب نیست . تاکنون اقداماتی در راستای بهبود وضعیت بیمه انجام شده اما کافی نبوده است . ما پیشنهاد می کنیم دستگاه های اجرایی و بیمه ای با توان بیشتری به حل مشکلات بیمه ای بازنشستگان بپردازند .

 

نظر دهید